Vishay/Dale RNC60J1842BSB14
RNC60J1842BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1842BSB14
Brief Description
RES 18.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1842BSB14.pdf
Availability of RNC60J1842BSB14
QUANTITY
RNC60J1842BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1842BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1842BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1842BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1842BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1842BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1842BSB14
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 310MW SOD323F datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 240V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC BLUETOOTH PWRAMP 2.4GHZ 16QFN datasheet.pdf
IC COMPARATOR COMPL SOT-23-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSY DISPLAYPORT W/LATCH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN datasheet.pdf