Vishay/Dale RNC60J1890BSB14
RNC60J1890BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1890BSB14
Brief Description
RES 189 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1890BSB14.pdf
Availability of RNC60J1890BSB14
QUANTITY
RNC60J1890BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1890BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1890BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)189
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1890BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1890BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1890BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1890BSB14
IC OPAMP GP 28MHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 025 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR 8CHAN TQFP64 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
IMP,PWR,3PR,HDR,R-HLD,2X,797-3,7 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf