Vishay/Dale RNC60J1910BSB14
RNC60J1910BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1910BSB14
Brief Description
RES 191 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1910BSB14.pdf
Availability of RNC60J1910BSB14
QUANTITY
RNC60J1910BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1910BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1910BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1910BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1910BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1910BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1910BSB14
RES SMD 32.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC USB 2.0 4PORT HUB CTLR 36QFN datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 11A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
XBEE PRO 802.15.4 10MW U.FL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf