Vishay/Dale RNC60J1912BSB14
RNC60J1912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1912BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1912BSB14.pdf
Availability of RNC60J1912BSB14
QUANTITY
RNC60J1912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1912BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1912BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1912BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1912BSB14
RES 100M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 16V 0201 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC 1 PC CARD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf