Vishay/Dale RNC60J1960BMB14
RNC60J1960BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1960BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1960BMB14.pdf
Availability of RNC60J1960BMB14
QUANTITY
RNC60J1960BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1960BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1960BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1960BMB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1960BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1960BMB14 Details Description
Related parts for RNC60J1960BMB14
INTERFACE MOD PLUG 15POS D-SUB datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 3V 1CH 20SOP datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf