Vishay/Dale RNC60J1962BSRE6
RNC60J1962BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1962BSRE6
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1962BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1962BSRE6
QUANTITY
RNC60J1962BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1962BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1962BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1962BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1962BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1962BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1962BSRE6
FIXED IND 82NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8WSON datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC PROXIMITY DETECTOR DGTL 8-MOD datasheet.pdf
BRASSM18,0.3M DIFF,AX,PNP,CONN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 45V DO-221AC datasheet.pdf