Vishay/Dale RNC60J1964BSB14
RNC60J1964BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1964BSB14
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1964BSB14.pdf
Availability of RNC60J1964BSB14
QUANTITY
RNC60J1964BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1964BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1964BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1964BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1964BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1964BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1964BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 50POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf