Vishay/Dale RNC60J2053BSB14
RNC60J2053BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2053BSB14
Brief Description
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2053BSB14.pdf
Availability of RNC60J2053BSB14
QUANTITY
RNC60J2053BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2053BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2053BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2053BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2053BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2053BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2053BSB14
IC DRIVER HIGH/LOW DRIVER 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.08MM VERT 5POS PCB datasheet.pdf
CONN SCSI .085" MALE PCB 50POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
RES .27 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC DESERIALIZER GMSL 3.12GBPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf