Vishay/Dale RNC60J20R5BSB14
RNC60J20R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J20R5BSB14
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J20R5BSB14.pdf
Availability of RNC60J20R5BSB14
QUANTITY
RNC60J20R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J20R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J20R5BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J20R5BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J20R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J20R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J20R5BSB14
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FRONT SOLE GROUNDER ASMBLY W/RES datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
DIODE SWITCH 2.5W 50V POWERMITE datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf