Vishay/Dale RNC60J2151BSBSL
RNC60J2151BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2151BSBSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2151BSBSL.pdf
Availability of RNC60J2151BSBSL
QUANTITY
RNC60J2151BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2151BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J2151BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2151BSBSL
Related LinksRNC60J2, RNC60J2151BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2151BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J2151BSBSL
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 576 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.25A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf