Vishay/Dale RNC60J2180BSB14
RNC60J2180BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2180BSB14
Brief Description
RES 218 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2180BSB14.pdf
Availability of RNC60J2180BSB14
QUANTITY
RNC60J2180BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2180BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2180BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2180BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2180BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2180BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2180BSB14
GDT 350V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE 80A 250V BOLT-ON datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC A/D 10-BIT 2-CH 150K 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
60742A-107 DRAG FRAME SPACER datasheet.pdf