Vishay/Dale RNC60J2180BSB14
RNC60J2180BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2180BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 218 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2180BSB14.pdf
Availability of RNC60J2180BSB14
QUANTITY
RNC60J2180BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2180BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2180BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2180BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2180BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2180BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2180BSB14
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 1/14BIT SOT536-1 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC 1 PC CARD datasheet.pdf