Vishay/Dale RNC60J21R0FSB14
RNC60J21R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J21R0FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J21R0FSB14.pdf
Availability of RNC60J21R0FSB14
QUANTITY
RNC60J21R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J21R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J21R0FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J21R0FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J21R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J21R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J21R0FSB14
IC REG LDO ADJ 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
ON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 12 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DUST COVER datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 70KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf