Vishay/Dale RNC60J2201BSRE6
RNC60J2201BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2201BSRE6
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2201BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2201BSRE6
QUANTITY
RNC60J2201BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2201BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2201BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2201BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2201BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2201BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2201BSRE6
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORZ MT PCB 30V datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 148.3565MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf