Vishay/Dale RNC60J2211BSB14
RNC60J2211BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2211BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2211BSB14.pdf
Availability of RNC60J2211BSB14
QUANTITY
RNC60J2211BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2211BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2211BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2211BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2211BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2211BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2211BSB14
IC DGTL POT DUAL 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN FMAL HOUSING NICKEL LOCKING datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC GATE DRIVER DUAL 4A 6-DFN datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 10MM datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND T-3 1/4 BAY datasheet.pdf
CONN EDGE .050 180POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 140POS 0.8MM datasheet.pdf