Vishay/Dale RNC60J2211BSRE6
RNC60J2211BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2211BSRE6
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2211BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2211BSRE6
QUANTITY
RNC60J2211BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2211BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2211BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2211BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2211BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2211BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2211BSRE6
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 25NS 54TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
3.96MM WTB CONN HOUSING 11POS datasheet.pdf