Vishay/Dale RNC60J2211BSRE6
RNC60J2211BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2211BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2211BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2211BSRE6
QUANTITY
RNC60J2211BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2211BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2211BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2211BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2211BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2211BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2211BSRE6
IDC CABLE - MDM14H/MC14G/MDM14H datasheet.pdf
SENSOR AMP 2000PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS STR NO LATCH 10AU datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 50POS STR GOL datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf