Vishay/Dale RNC60J2211FRB14
RNC60J2211FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2211FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2211FRB14.pdf
Availability of RNC60J2211FRB14
QUANTITY
RNC60J2211FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2211FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2211FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2211FRB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2211FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2211FRB14 Details Description
Related parts for RNC60J2211FRB14
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 13.5000MHz 50ppm 18pF 10 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 51POS PIN HSG datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf