Vishay/Dale RNC60J2213BSRE6
RNC60J2213BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2213BSRE6
Brief Description
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2213BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2213BSRE6
QUANTITY
RNC60J2213BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2213BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2213BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2213BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2213BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2213BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2213BSRE6
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FERRITE CORE FLAT 52MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
D4SL-N4AFA-N datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 18AWG WHT datasheet.pdf
CONN PCI EXP CARDEDGE FMALE 36PO datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf