Vishay/Dale RNC60J2261BSB14
RNC60J2261BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2261BSB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2261BSB14.pdf
Availability of RNC60J2261BSB14
QUANTITY
RNC60J2261BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2261BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2261BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2261BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2261BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2261BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2261BSB14
IC LCD DRIVER CMOS 32SEG 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
KIT DEV 5.6" TOUCH SCREEN datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO215AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf