Vishay/Dale RNC60J2261FSB14
RNC60J2261FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2261FSB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2261FSB14.pdf
Availability of RNC60J2261FSB14
QUANTITY
RNC60J2261FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2261FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2261FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2261FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2261FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2261FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2261FSB14
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS STR datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFF HEX 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
IC USB PWR SW W/BOOST CONV 10SON datasheet.pdf
SW SIM ROL LVR SPDT MIC 3A 125V datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 50W DO5 datasheet.pdf