Vishay/Dale RNC60J2262BSB14
RNC60J2262BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2262BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2262BSB14.pdf
Availability of RNC60J2262BSB14
QUANTITY
RNC60J2262BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2262BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2262BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2262BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2262BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2262BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2262BSB14
IC MCU HI SPEED 25MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
LED PANEL NEON CLR LONG CTLINDER datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 27.5A D2PAK datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf