Vishay/Dale RNC60J2263FSRE6
RNC60J2263FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2263FSRE6
Brief Description
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2263FSRE6.pdf
Availability of RNC60J2263FSRE6
QUANTITY
RNC60J2263FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2263FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2263FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2263FSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2263FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2263FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2263FSRE6
JUMPER-H1501TR/A3049R/H1501TR 10 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 40W datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 99A datasheet.pdf
8.4 SURFACE CAPACITIVE TOUCH datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 6MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 26POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf