Vishay/Dale RNC60J2291BSB14
RNC60J2291BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2291BSB14
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2291BSB14.pdf
Availability of RNC60J2291BSB14
QUANTITY
RNC60J2291BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2291BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2291BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2291BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2291BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2291BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2291BSB14
FIXED IND 7.5UH 1.25A 80 MOHM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 800V GBPC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 3.20MHZ TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RSF 34 Z INTERFACE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
USE WITH 5MM FLANGELESS LED datasheet.pdf