Vishay/Dale RNC60J22R6FSB14
RNC60J22R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J22R6FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J22R6FSB14.pdf
Availability of RNC60J22R6FSB14
QUANTITY
RNC60J22R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J22R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J22R6FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J22R6FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J22R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J22R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J22R6FSB14
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR 30GOLD T/H datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 350A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf