Vishay/Dale RNC60J2372BSRE6
RNC60J2372BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2372BSRE6
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2372BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2372BSRE6
QUANTITY
RNC60J2372BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2372BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2372BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2372BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2372BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2372BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2372BSRE6
IDC CABLE-AKR26G/ AE26G / AKR26G datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 108V 400A DISC 5MM datasheet.pdf