Vishay/Dale RNC60J2373BSB14
RNC60J2373BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2373BSB14
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2373BSB14.pdf
Availability of RNC60J2373BSB14
QUANTITY
RNC60J2373BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2373BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2373BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2373BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2373BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2373BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2373BSB14
RES 0.51 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM DUAL OUT 5BIT DAC 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL 627NM HER DIFF datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 500MA SOT363 datasheet.pdf
USB KEY FOR PCWAY datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf