Vishay/Dale RNC60J2401BSB14
RNC60J2401BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2401BSB14
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2401BSB14.pdf
Availability of RNC60J2401BSB14
QUANTITY
RNC60J2401BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2401BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2401BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2401BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2401BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2401BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2401BSB14
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
F39-HB1345 datasheet.pdf
HDR 60POS 2 9MM LONG LATCH datasheet.pdf