Vishay/Dale RNC60J2432BSB14
RNC60J2432BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2432BSB14
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2432BSB14.pdf
Availability of RNC60J2432BSB14
QUANTITY
RNC60J2432BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2432BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2432BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2432BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2432BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2432BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2432BSB14
CONN HOUS 16POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 12MHZ 16SO datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 10POS BCD SEAL 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE MATRIX TXRX PCB TRACE ANT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf