Vishay/Dale RNC60J2433BSRE6
RNC60J2433BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2433BSRE6
Brief Description
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2433BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2433BSRE6
QUANTITY
RNC60J2433BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2433BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2433BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2433BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2433BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2433BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2433BSRE6
IDC CABLE-AKN64A/ AE64G / APK64A datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 1% 10W datasheet.pdf
1000UF 100V 18X40 85C RAD datasheet.pdf