Vishay/Dale RNC60J2462BSRE6
RNC60J2462BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2462BSRE6
Brief Description
RES 24.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2462BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2462BSRE6
QUANTITY
RNC60J2462BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2462BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2462BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2462BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2462BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2462BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2462BSRE6
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE 3X575VAC DIN datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
GRIP TIE 8X.5" LABELING AREA datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 3POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf