Vishay/Dale RNC60J2493BSRE6
RNC60J2493BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2493BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2493BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2493BSRE6
QUANTITY
RNC60J2493BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2493BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2493BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2493BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2493BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2493BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2493BSRE6
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-214AB datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 2.5KV RADIAL datasheet.pdf