Vishay/Dale RNC60J2552BRB14
RNC60J2552BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2552BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2552BRB14.pdf
Availability of RNC60J2552BRB14
QUANTITY
RNC60J2552BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2552BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2552BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2552BRB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2552BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2552BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J2552BRB14
PHOTOTRANSISTOR NPN 890NM TO-18 datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST CRIMP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 68 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT TSOP datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf