Vishay/Dale RNC60J2612BSRE6
RNC60J2612BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2612BSRE6
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2612BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2612BSRE6
QUANTITY
RNC60J2612BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2612BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2612BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2612BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2612BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2612BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2612BSRE6
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
16+16 DIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf