Vishay/Dale RNC60J2642BSB14
RNC60J2642BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2642BSB14
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2642BSB14.pdf
Availability of RNC60J2642BSB14
QUANTITY
RNC60J2642BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2642BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2642BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2642BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2642BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2642BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2642BSB14
IC 2.93V NANOPWR MON SOT-23-5 datasheet.pdf
SSD 88GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SYNC BATT PACK CHARGER 32-QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 204SODIMM datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf