Vishay/Dale RNC60J2740BSRE6
RNC60J2740BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2740BSRE6
Brief Description
RES 274 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2740BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2740BSRE6
QUANTITY
RNC60J2740BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2740BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2740BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2740BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2740BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2740BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2740BSRE6
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 20POS datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 BRASS 3MM datasheet.pdf