Vishay/Dale RNC60J2802BSRE6
RNC60J2802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2802BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2802BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2802BSRE6
QUANTITY
RNC60J2802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2802BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2802BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2802BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2802BSRE6
RES SMD 2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf