Vishay/Dale RNC60J2802BSRE6
RNC60J2802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2802BSRE6
Brief Description
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2802BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2802BSRE6
QUANTITY
RNC60J2802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2802BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2802BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2802BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2802BSRE6
02P CMNL PLUG HSG F/H NATL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 47K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf