Vishay/Dale RNC60J3011BSB14
RNC60J3011BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3011BSB14
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3011BSB14.pdf
Availability of RNC60J3011BSB14
QUANTITY
RNC60J3011BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3011BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3011BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3011BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3011BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3011BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3011BSB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC IQ DEMODULATOR W/PGA 48VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf