Vishay/Dale RNC60J3011FSRE6
RNC60J3011FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3011FSRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3011FSRE6.pdf
Availability of RNC60J3011FSRE6
QUANTITY
RNC60J3011FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3011FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3011FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3011FSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3011FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3011FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3011FSRE6
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 14V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27.4 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
MICRO 100 F 18" RBW JACKS datasheet.pdf