Vishay/Dale RNC60J3050BSB14
RNC60J3050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3050BSB14
Brief Description
RES 305 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3050BSB14.pdf
Availability of RNC60J3050BSB14
QUANTITY
RNC60J3050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3050BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3050BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3050BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3050BSB14
TOOL HAND EXTRACTION MINI-FIT JR datasheet.pdf
THERMISTOR 6.8K OHM NTC LEADED datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 329 I/O 456FBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 125POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
470UF 16V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf