Vishay/Dale RNC60J3092FRB14
RNC60J3092FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3092FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3092FRB14.pdf
Availability of RNC60J3092FRB14
QUANTITY
RNC60J3092FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3092FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3092FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3092FRB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3092FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3092FRB14 Details Description
Related parts for RNC60J3092FRB14
IC ADC SMPL 14BIT 6MSPS 36-SSOP datasheet.pdf
POT 25K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 18AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf