Vishay/Dale RNC60J30R1BSB14
RNC60J30R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J30R1BSB14
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J30R1BSB14.pdf
Availability of RNC60J30R1BSB14
QUANTITY
RNC60J30R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J30R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J30R1BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J30R1BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J30R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J30R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J30R1BSB14
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 18PS SIDE 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 54POS datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 20V 277-480 datasheet.pdf