Vishay/Dale RNC60J3162BSB14
RNC60J3162BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3162BSB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3162BSB14.pdf
Availability of RNC60J3162BSB14
QUANTITY
RNC60J3162BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3162BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3162BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3162BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3162BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3162BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3162BSB14
FILTER LINE 18MH 0.5A TYPE 200 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 32QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
NOSG,STR,NIB,PSA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf