Vishay/Dale RNC60J3241FSB14
RNC60J3241FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3241FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3241FSB14.pdf
Availability of RNC60J3241FSB14
QUANTITY
RNC60J3241FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3241FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3241FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3241FSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3241FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3241FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3241FSB14
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 26POS DK METAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 63V 20% 3024 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
17+17 WAY ES/BORE F CRIMP HEX/ datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 52POS DUAL PCB datasheet.pdf