Vishay/Dale RNC60J3371BSB14
RNC60J3371BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3371BSB14
Brief Description
RES 3.37K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3371BSB14.pdf
Availability of RNC60J3371BSB14
QUANTITY
RNC60J3371BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3371BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3371BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3371BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3371BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3371BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3371BSB14
CONN HEADER 2POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 10-DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.8A 174 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 44QFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY M20 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
TELECOIL datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf