Vishay/Dale RNC60J3401BRB14
RNC60J3401BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3401BRB14
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3401BRB14.pdf
Availability of RNC60J3401BRB14
QUANTITY
RNC60J3401BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3401BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3401BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3401BRB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3401BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3401BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J3401BRB14
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.43A SOT-563 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 40MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 150MA 2.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 47MA 25 OHM TH datasheet.pdf
MARKER CARD datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 200V X7R 0612 datasheet.pdf