Vishay/Dale RNC60J3572FSB14
RNC60J3572FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3572FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3572FSB14.pdf
Availability of RNC60J3572FSB14
QUANTITY
RNC60J3572FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3572FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3572FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3572FSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3572FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3572FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3572FSB14
FAN AXIAL 40X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 6.86MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf