Vishay/Dale RNC60J3572FSB14
RNC60J3572FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3572FSB14
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3572FSB14.pdf
Availability of RNC60J3572FSB14
QUANTITY
RNC60J3572FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3572FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3572FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3572FSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3572FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3572FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3572FSB14
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 550A 1600V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf