Vishay/Dale RNC60J3742BSRE6
RNC60J3742BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3742BSRE6
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3742BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3742BSRE6
QUANTITY
RNC60J3742BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3742BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3742BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3742BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3742BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3742BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3742BSRE6
IC CAN TRANSCEIVER HS 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf